Friday, 21 September 2018

Tourism Virtual Summit 2018 Holds On September 24th-30th 2018


Date: September 24, 2018

The Tourism Summit is a 7-day online conference, which starts from the 24th to 30th September, 2018 where over 40 experts in the tourism industry and fields relating to the industry will share their insights into the tourism trends and developments in Nigeria.

Register For StartUp Grind 2018: Leveraging Technology For Recruitment And Education - September 22, 2018



Date: September 22, 2018
Time: 3:00PM


Startup Grind Lagos will be hosting the Nigeria graduates of South African Incubator, Injini, at our next meetup on Sept 22. Injinni is Africa's first edtech dedicated incubator & investor with a portfolio of 16 startups across 7 African countries in East, West & Southern Africa. 

Monday, 17 September 2018

Nollywood Actress & Producer Dayo Amusa Is Set To Release Her New Movie Titled “That Which Binds Us”


The thrilling movie produced by Dayo Amusa was directed by popular Nollywood actor Desmond Elliot and features top Nollywood actors like Uche Jombo, Mercy Aigbe, Chinyere Wilfred, Toyin Alausa as well as the producer herself.

Tru Mantra Releases A New Song Titled "Love Me" A Song Of Fervent Celebration.


It focuses on the love of God and the duo delivers this message in a completely unabashed fashion. The chorus makes it clear that the singer is steady with this love and every verse explores the depths of God’s love in gross detail.

Tech Review: The 3 Truths About Compression



In the beginning, God created the earth, people, global warming and then music. After listening to music he quickly created the volume fader.

One of God’s non-deterministic children became an audio engineer and through intense industry and research created the dynamic range ‘compressor.’

Ebony Life Films Has Released The First Teaser For It's Upcoming Movie, 'Chief Daddy.'



EbonyLife Films, producers of blockbuster movies The Wedding Party, The Wedding Party 2, and The Royal Hibiscus Hotel has released its first teaser for the upcoming movie, Chief Daddy, set to be released in cinemas on 14th December 2018.

Watch Trailer of A New Film "Between" By Daniel Ademinokan


Between is set in Atlanta, Georgia where Damasus plays the character of Chelsea Hollis, a very successful 36-year-old woman that has been married and divorced four times! She lives a double life as a white-collar worker by day and a party girl at night.

Friday, 14 September 2018

The Official Trailer Of Upcoming Movie ''Wings of A Dove'' Has Been Released.


The movie which is set around two young Northern girls, who are married off to men way older than them at a very tender age seeks freedom and equality for the girl child.

Genevieve talks ‘Lionheart’ on CNN


Genevieve Nnaji is currently Nollywood’s woman of the moment and this has a lot to with the huge success of her directorial debut Lionheart.

Lionheart premiered over the weekend at the Toronto International Film Festival to amazing reviews and a Netflix purchasing deal.

Saturday, 1 September 2018

Here Is The List Of Winners At The Sixth Edition Of The Annual Africa Magic Viewers Choice Awards.


Best Sound Editor

Tatu - Kolade Morakinyo and Pius Fatoke WINNER
Idahaso Trails - Stanlee Ohikhuare
Alter Ego - Zezom Gnawni
Ojukokoro - Dayo Thompson
Hakkunde - James Coon Falcon


Best Picture Editor

Idemuza - Aloaye Omoake
18 Hours - Mark Maina WINNER
Alter Ego - Moses Inwang/Tunde Bakare
Hakkune - Asurf Oluseyi
Hidden - Jibril Mailafia
 
Best Lighting Designer Movie/TV Series
 
Tatu - Akpe Ododoru, Tunde Akinniyi WINNER
Kada River - Godwin Gata
Hidden - Agbo Kelly
Lotanna - McBaror
Children of Mud - Sunday Olalekan
 
Best Cinematography Movies/TV series

Tatu - Akpe Ododoru
Idemuza - Dickson Godwin
T-Junction - Lester Millado
The Torture - Rwamusigazi Kyakunzire
Okafor's Law - Yinka Edward WINNER
Alter Ego - Bishop Blunt/Adeoye Adeniyi
 
Best Costume/Designer Movie or TV Series

Tatu - Yolanda Okereke
Isoken - Jade Osiberu
Potato Potahto - Christie Brown
Hakkunde - Joan Gbefwi
The Bridge - Ngozi Obasi and James Bessinone WINNER
 
Best Short Film/Online Video

The Housewife - Jay Franklin Jituboh
Tolu - Nadine Ibrahim
Penance - Micheal Ama Psalmist' Akinrogunde WINNER
Lodgers - Ken Ogunlola
Tanwa, The Child We Wanted - Adenike Adebayo
 
Best Documentary

The Flesh Business - Dennis Wanjohi WINNER
Nightfall in Lagos - James Amuta
God's Wives - Bolanle Olukanni
Omidan, Styles Defunct by Ayaworanho3d - Aderemi Davies
Calabar Carnival: What the People Think - Oghenefego Ofili
 
Best Make Up Artist Movie/TV Series

Tatu - Thelma Ozy Smith, Hakeem Effect Onilogbo WINNER
Ojukokoro - Sandra Oyiana
What Lies Within - Cynthia Ububa
Disguise - Hakeem Effect
Lotanna - Nnenna Emekalam
 
Best Art Director

Isoken - Jade Osiberu
Tatu - Don Omope, Yolanda Okereke, Segun Arinze, Tolu Awobiyi
Children of Mud - Imoh Umoren
Lotanna - Tunji Afolayan WINNER
Idahaso Trails - Stanlee Ohikhuare
Hidden - Jibril Mailafia
 
Best Soundtrack Movies/TV Series

M0 - Tom Koroluk
Banana Island Ghost - Enyi Omeruah and Funbi Ogunbanwo
Bella - Andrew Ahuura
Tatu - Evelle WINNER
Idahosa Trails - Oriri Osayamore

18 Hours - Jacktone Okore
 
Best Indigenous Language Movie or TV Series - Swahili

Super Modo - Sarika Hemi Lhakani WINNER
 
Best Indigenous Language Movie or TV Series - Hausa

Mansoor - Ali Nuhu WINNER
Umar Sanda - Kamal S Alkali
Dadin Kowa Sabon Salo - Arewa24
Uwar Bari - Hamisu Lamido Iyantama
Rashinsani - Tiana Johnson
 
Best Indigenous Language Movies or TV Series - Yoruba

Alakiti - Abiodun Jimoh, Jumoke Odetola
Adaba - Adebayo Salami
Etiko Onigedu - Femi Adebayo WINNER
Egun Iran Kinni - Oyindamola Awotidebe
Ogun Sengese - Ibironke Ojo
 
Best Indigenous Language Movies or TV Series - Igbo

Bound - Lilian Afegbai WINNER
Ofuobi - Victor Oyke
Uwa Na Eme Nyughari - Tiana Johnson
Oge Nkem - Tiana Oboyi Johnson
Ego Malaysia - Iyooh James Chidozie
 
Best TV/Drama/Comedy series

Gina and Friends - Paul Igwe
Professor Johnbull - Tchidi Chikere
Papa Ajasco Reloaded - Wale Adenuga
This Is It - Dolapo Adeleke WINNER
Relatives - Tunde Adegbola
 
Best Movie East Africa

18 Hours - Phoebe Ruguru WINNER
Devil's Chest - Hassan Mageye
The Forbidden - Kizito Samuel Saviour
Rain - Mathew & Eleanor Nabwiso
Bella - Math Bish
 
Best Movie West Africa
 
Potato Potahto - Shirley Frimpong-Manso
Alter Ego - Moses Inwang - Esther Eyibo
Isoken - Jade Osiberu WINNER
Tatu - Don Omope, Yolanda Okereke, Segun Arinze, Tolu Awobiyi
Children of Mud - Imoh Umoren
Lotanna - Ifan Micheal
 
Best Movie Southern Africa

Descent - Awal Abdulfatai
The Road to Sunrise - Shemu Joyah WINNER
Salute! - Phillipe Talavera
Jomako Black Democracy - Abraham Kabwe
Nyasaland - Joyce Mhango Chavula
Trail Blazer Award
Bisola Aiyeola WINNER
Industry Merit Award

Tunde Kelani WINNER
 
Best Writer Movie/TV Series
Idemuza - Alaoye Omoake
Soul Tie - Kehinde Joseph
Idahosa Trails - Stanlee Ohikhuare
18 Hours - Njue Kevin
The Torture - Mulindwa Richard
Alter Ego - Patrick Nnamani/Koye O/Moses Inwang WINNER
Hakkunde - Tomi Adesina
 
Best Supporting Actress

Toyin Abraham - Tatu
Dorcas Shola Fapson - Banana Island Ghost
Funlola Afofiyebi-Riami - Tatu
Ebele Okaro - Blackrose
Lydia Forson - Isoken WINNER
Emem Inwang - Alter Ego
 
Best Supporting Actor

Saidi Balogun - Banana Island Ghost
Tomiwa Edun - Banana Island Ghost
Falz - New Money WINNER
Kunle Idowu - Idahosa Trails
Gabriel Afolayan - Okafor's Law
Wale Ojo - Betrayal
 
Best Actress in a comedy and TV series

Rita Dominic - Big Fat Lie
Adesua Etomi - 10 days in Sun city
Queen Nwokoye - Excess Luggage
Bimbo Ademoye - Backup Wife
Dakore Akande - Isoken
Nyce Wanueri - Auntie Boss WINNER
 
Best Actor in a comedy

Kalu Ikeagwu- Dr Meekam
IK Ogbonna - Excess Luggage
Blossom Chukwujekwu - The Big Fat Lie
Odunlade Adekola - A Million Baby WINNER
OC Ukeje - Potato Potahto
Jimmy Olukoya - Guy Man
 
Best Actress in a Drama/TV Series

Agaba Joan - The Torture
Keira Hewatch - The Witness Box
Miriam Kayode - Children of Mud
Cinderella Sanyu - Bella
Omotola Jalade Ekeinde - Alter Ego WINNER
Lilian Echelon - Black Rose
 
Best Actor in a Drama Series

Wale Ojo - Alter Ego
Kalu Ikeagwu - Benevolence
Rushabiro Raymond - The Torture
Adjetey Anang - Keteke WINNER
Adjetey Anang - Sidechic Gang
Chris Attoh - Esohe
 
Best Director

Moses Inwang - Alter Ego
Aloaye Omoake - Idemuza
Asurf Oluseyi - Hakkunde
Don Omope - Tatu
Jade Osiberu - Isoken WINNER
Mulindwa Richard - The Torture
Shirley Frimpong-Manso - Potato Potahto
 
Best Overall Movie

Potato Potahto - Shirley Frimpong-Manso
Alter Ego - Moses Inwang
18 Hours - Phoebe Ruguru WINNER
Devil's Chest - Hassan Mageye
Descent - Awal Abdulfatai
The Road to Sunrise - Shemu Joyah

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...